Psincový kašel..

Opět zas a znovu máme na cvičáku hlášené případy psincového kašle…. 🙁
Není zrovna vhodná doba někoho přesvědčovat o vhodnosti očkování proti čemukoliv, ale prostě z vlastní zkušenosti očkování proti kašli vřele doporučuji (zvlášť to, co se stříká přímo do nosu psa 🙂 ).
Ale samozřejmě až po konzultaci s vaším veterinářem.
Některý pes „projde“ kolem psincáku bez následků, některý jen 2-3 dny kašle a dusí se (ale je to opravdu hrozné se na to dívat.. ), další trpí třeba týden nechutenstvím a má průjem, ale známe i takové pacienty, kteří byli měsíc na antibiotikách a i potom nebyli úplně v pohodě a za pár měsíců „to“ chytli zase… 🙁
Nejsem lobbista za očkování, ale pokud se chcete stále stýkat s širokou psí komunitou u nás na cvičáku, tak o očkování proti psincovému kašli alespoň uvažujte.
Paradoxem je, že očkování proti vzteklině je povinné, i když se vzteklina v ČR neprokázala už víc jak 20 let . Ale chápu, že následky vztekliny a psincáku jsou velmi, ale opravdu velmi rozlišné
Nicméně, psincák máme na cvičáku každý rok na jaře i na podzim, a letos i v létě … 🙂

V každém případě platí pravidlo: pokud mi pes začne kašlat, nebo se dávit, nebo mít průjem, nebo být apatický… Zůstanu s ním doma, vyhýbám se veřejným výběhům a kontaktu se psy , nechám psa odpočívat a před návštěvou veterináře mu raději zavolám předem, abych si domluvila individuální návštěvu. Čekárna plná psích pacientů a můj kašlající pes prostě není dobrá kombinace… 🙂
Přeji vám všem hlavně hodně zdraví!!!
Martina